Lai nodrošinātu spēļu ierīces lietotāju drošību, ir jāveic regulāras pārbaudes vienreiz katras sezonas sākumā un turpmāk divreiz mēnesī lietošanas sezonas laikā. Ja regulāri netiek veikti apkopes darbi, aktivitāšu rotaļlieta var apgāzties vai radīt cita veida apdraudējumu.
Koka sastāvdaļas
- Pārbaudīt vai nav radušās skabargas vai kādi citi strukturāli defekti.
- Periodiski veikt iekārtas apkopi ar koksnes aizsardzības līdzekļiem, lai novērstu puvi. Nelietot krāsu, jo tā var veidot slidenu virsmu.
Detaļas
- Pārbaudīt visu detaļu nospriegojumu. Uzmanību: pārspriegotas detaļas var salauzt koku, kas var radīt dēļu sašķelšanos.
- Pārbaudīt, vai nav vērojama rūsa uz pārējām detaļām, atbalstiem un šūpoļu āķiem, rūsa var samazināt to stiprumu. Ja nepieciešams, nomainīt.
- Pārbaudīt zemes enkuru drošību. Ja nepieciešams, novietot tos citā vietā vai nomainīt.
Piederumi (ja ir uzstādīti)
- Pārbaudīt virvju stiprinājumus Rope Lock™, ja tie ir uzstādīti uz Jungle Gym® šūpoļu āķiem. Lai pārbaudītu virvju stiprinājumus HC, ar visu savu svaru uz pāris sekundēm ieķerties katrā no abām šūpoļu auklām. Virvju stiprinājumus SC var pārbaudīt ar visu savu svaru pāris sekundes uzsēžoties uz piederumiem. Ja nepieciešams, nomainīt. Ja ir dzirdama čīkstoņa, virvju stiprinājumus HC var samitrināt ar ūdeni vai augu eļļu, piemēram, olīveļļu.
- Pārbaudīt šūpoļu sēdekļu un barjeru saderību un pārbaudīt šūpoļu virvju nodilumu un šķiedru plīsumus. Lai iegūtu labu priekšstatu par virves stāvokli, atvērt virves šķiedras tur, kur redzams nodilums un rūpīgi pārbaudīt, kurā vietā pavedieni ir pārplīsuši. Pārbaudīt drošības jostu mazuļu šūpolēm. Ja nepieciešams, nomainīt.
- Pārbaudīt slidkalniņa stiprinājumus pie platformas, šeit var būt radušās spraugas, kur var ieķerties apģērba daļas, piemēram, pogas.
- Visus piederumus var tīrīt ar siltu ūdeni un neitrālu mazgāšanas līdzekli. Stipri netīras daļas var tīrīt ar augsta augstspiediena tīrītāju. (Esiet uzmanīgs un nesabojājiet slidkalniņa un koka daļu virsmas.)
Drošs spēļu laukums
- Pārbaudīt, vai tiecienabsorbējošā virsma nav pārlieku sapresējusies, ja nepieciešams, uzirdināt. Aizpildīt visus iedobumus, piemēram, zem šūpoļu sēdekļiem.
- Pārbaudīt spēļu iekārtas stabilitāti.
- Pārbaudīt apkārtējo vidi, vai nav kādi tieši briesmu avoti, piemēram, pārkārušies zari, veļas auklas, izmētāti materiāli.
Vides aizsardzība
Spēļu ierīces koka daļas pēc noņemšanas nekādā gadījumā nedrīkst sadedzināt. Visas metāla daļas likvidēt tā, lai neradītu bīstamību. Nav pieļaujama presētas, krāsotas, vai ķīmiski apstrādātas koksnes dedzināšana pašu spēkiem, jo apkārtējā vidē var nokļūt kaitīgie izmeši. Nogādāt šīs daļas vietējā atkritumu pārstrādes vietā.
DROŠAS SPĒLES
Uzmanību:
- Visu vecumu bērnu rotaļas visu laiku vajadzētu uzraudzīt kādam no pieaugušajiem.
- Māciet bērniem rotaļāties droši.
- Apģērbiet bērnus atbilstoši. Izvairieties no apģērba ar lielām pogām, brīvi krītošiem apģērbiem un ap kaklu apsietiem apģērba gabaliem, kas var aizķerties vai sapīties aprīkojumā. Tāpat arī velosipēdistu ķiveres ir jānoņem pirms rotaļāšanās ar spēļu laukuma aprīkojumu.
- Pēdējais, bet ne mazsvarīgais: ļaujiet veselajam saprātam izvairīties no jebkurām iespējamajām bīstamajām situācijām.
- Jungle Gym® produkti ir konstruēti bērniem no 3 līdz 10 gadiem, ja nav norādīts citādi.
Drošas spēles (att. 1)
1. Ar aprīkojumu nevar rotaļāties mitrā laikā un salā, jo virsmas var kļūt slidenas, pat mīkstākais segums var kļūt par ļoti cietu virsmu. Piederumus ir jānoņem un jāienes iekštelpās, ja gaisa temperatūra ir zemāka par 0° C (32° F).
2. Lietojot rotaļu laukumu vai piederumus citādi, nekā tie paredzēti, var radīt bojājumus vai pat ievainojumus. Nedrīkst tīt vai sagriezt šūpoles, ķēdes, virves vai citus piederumus. Tīšana samazinās piederumu stiprību un var ieķīlēties.
3. Brīdināt bērnus – nedrīkst:
- lekt no šūpolēm to kustības laikā
- šūpot tukšas šūpoles vai citus piederumus
- šūpoties leņķī
- karāties ar galvu uz leju no jebkuras vingrošanas iekārtas vietas
- ķert vai apturēt citus bērnus kustīgā aprīkojumā
- staigāt tuvu pie kustošiem piederumiem no priekšpuses, sāniem vai aizmugures.
5. Kāpšana uz spēļu iekārtas rāmja vai karāšanās no tā ir jānoliedz. Nokrītot var gūt nopietnus ievainojumus.
6. Rotaļu laukumā nedrīkst atrasties nekādas celtnes un traucēkļi.
7. Katrs vaļējs laukums platformā palielina nelaimes gadījumu iespēju. Risku var ievērojami samazināt, uzstādot papildus drošības elementus, piemēram, rokturus, drošības apmales un ierobežojuma dēļus.
8. Neļaut bērniem slidināties no slidkalniņa savādāk, kā tikai sēdus stāvoklī. Izvairīties no dienvidu saules staru iedarbības uz slidkalniņa. Visas sastāvdaļas tiešu saules staru iedarbība var sakarst. Pārliecināties, ka spēļu iekārta nav sakarsusi, pirms ļaujiet bērniem ar to rotaļāties. Ja nepieciešams, spēļu iekārtu var atdzesēt ar ūdeni, pirms lietošanas nožāvēt. Neliet ūdeni uz slidkalniņa slidināšanās laikā. Bērni slīd pārāk ātri un var gūt ievainojumus.
Ieteicamie darbarīki (att. 2)
1. Mērlente
2. Zīmulis
3. Zāģis
4. Koka & metāla vīle
5. Elektriskais urbis
6. Āmurs
Standarta bultskrūvju savienojumi (att. 3)
- Izurbt ø 10 mm caurumus savienojamajās daļās.
- Ar āmuru iesist skrūves kāju caurumā. Izvirzītajai skrūves daļa ir jābūt pilnīgi iedzītai kokā.
- Skrūves galam uzlikt sprostgredzenu, pēc tam plakano blīvi un uzgriežņa augšējo daļu. Sākt pakāpeniski nospriegot uzgriezni ar roku pirms lietojiet elektrisko urbi ar 13 mm uzmavu un pievelciet katru skrūvi tā, lai sprostgredzens ir pilnībā saspiests starp skrūves galviņu un plakano blīvi. Uzlikt bultskrūvei aizsardzības vāciņu.
- Ja bultskrūve ir pārāk īsa, mēs iesakām koka plānākajā daļā urbuma augšdaļu 15 mm vai lielākā dziļumā padziļināt ar ø 22 mm urbi tā, lai bultskrūve būtu pilnībā iegremdēta pēc montāžas beigām. Apstrādāt caurumu ar krāsu. Šajā gadījumā nav jālieto bultskrūves drošības vāciņš, jo skrūves galviņa jau ir iegremdēta.
- Ja bultskrūve ir pārāk gara, nepieciešams lieko garumu nogriezt ar metāla zāģi. Ja rodas jebkāda asa šķautne, nolīdzināt to ar vīli.
palīgcaurumi (att. 4a+4b)
Lai novērstu koka plaisāšanu, ieteicams izurbt palīgcaurumus visām skrūvēm. Šiem palīgcaurumiem jābūt 10 mm īsākiem par skrūves garumu.
koka skrūves (att. 4a)
- Izurbt ø 3 mm palīgcaurumus koka skrūvēm.
- Ir ļoti svarīgi, lai skrūvju augšgali būtu vienā līmenī ar koka virsmu un neizceļas asas šķautnes.
XL Stealth™ fiksācijas skrūves (att. 4b)
- XL Stealth™ fiksācijas skrūvei vispirms izurbt ø 5 mm caurumu caur abām sastiprināmajām daļām.
- Uzlikt plakano blīvi un daļu no bultskrūves vāciņa skrūves kājai. Ievietot skrūvi caurumā un ar T40 elektriskā urbja uzmavu nospriegot. Augšgalam uzlikt bultskrūves aizsardzības vāciņu.
Gatavojot kokmateriālu, var rasties nepieciešamība ieurbt sākumcaurumus ar lielāka diametra urbi. Tas ir atkarīgs no kokmateriāla biezuma.